FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie www.kthalus.fora.pl 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Poradnik na temat roślin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kthalus.fora.pl Strona Główna -> Akwarystyka

kriss
Naczelnik
Naczelnik


Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Ruda Śląska

PostWysłany: Czw 14:28, 11 Wrz 2008    Temat postu: Poradnik na temat roślin
 
Kłaniam się wszystkim akwarystom! Muszę Wam powiedzieć, iż ostatnio większość swojego wolnego czasu spędziłem na poszerzaniu wiedzy o roślinach hodowanych w naszych akwariach. Tak moi drodzy, wcześniej moje wiadomości dotyczące tej dziedziny akwarystyki były bardzo ubogie. Uwierzcie mi, że mówię to z wielkim żalem, bowiem temat ten okazał się tematem, naprawdę bardzo ciekawym, a przede wszystkim niesamowicie pouczającym - zastanawiam się dlaczego tak późno to dostrzegłem! Sad. Na szczęście nadrobiłem straty, uzupełniłem swoją wiedzę, no i oczywiście postanowiłem się nią z Wami podzielić. Cieszycie się co nie!? Skoro odpowiedź na postawione wyżej pytanie brzmi "TAK", to serdecznie zapraszam do dalszej części tej jakże interesującej przedmowy Wink.

Na samym początku, zanim rozpoczniemy wędrówkę po "świecie roślin", chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz, o której w żadnym wypadku nie można zapominać. Mianowicie, rośliny to żywe organizmy, o które trzeba dbać! Niestety nie każdy akwarysta o tym pamięta, a przecież dopiero wśród roślin rybki czują się naprawdę dobrze. Gdy do tego wszystkiego dodamy, to że rośliny akwariowe wytwarzają niezbędny do życia tlen, oczyszczają wodę, poprzez wchłanianie resztek rybiego pokarmu, rybich odchodów, czy też obumarłych części roślin, dostaniemy najlepszy z możliwych naturalny filtr. Oczywiście aby ten "naturalny filtr" funkcjonował prawidłowo należy o niego odpowiednio zadbać. Nie jest to jednak zadanie proste, bowiem często zdarza się, że rośliny są trudniejsze w hodowli niż ryby. Tak, to co przed sekundą przeczytaliście jest prawdą, żadnej ściemy! Rośliny hodowane w akwariach to ciężki, lecz bardzo przyjemny temat. Co ja zresztą będę mówił, zobaczcie sami! Wink

Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące tematów znajdujących się w tym dziale (Świat Roślin).

Co tu dużo pisać, to po prostu musisz wiedzieć (nazewnictwo, fotosynteza, budowa zewnętrzna roślin).
Temat ten, to nic innego jak droga przez podstawowe informacje dotyczące roślin hodowanych w akwariach

Planowanie, kupowanie i sadzenie, czyli jak zostać ogrodnikiem akwarystą.
No cóż, chyba wszystko wiadomo - planowanie, kupowanie i sadzenie Wink Pamiętaj i Ty możesz zostać ogrodnikiem akwarystą!

Wszystko co należy wiedzieć o rozmnażaniu roślin - poradnik!
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie "jak rozmnażają się rośliny" - tutaj znajdziesz odpowiedź.

Jak prawidłowo dbać o rośliny akwariowe, czyli poradnik dzięki któremu problemy przestaną istnieć.
Jeśli chcecie aby Wasz "podwodny ogród" wywoływał ogólny zachwyt i przyciągał wzrok, to koniecznie musicie zapoznać się z informacjami zawartymi w tym temacie. Dowiecie się między innymi o odżywianiu, nawożeniu, oświetleniu itp. ZAPRASZAM!

Mini leksykon roślin akwariowych, a w nim zdjęcia i szczegółowe informacje.
Jak sama nazwa wskazuje, znajdziecie tutaj przegląd najpopularniejszych roślin hodowanych w akwariach. Mam wielką nadzieje, iż duże zdjęcia i szczegółowe informacje zawarte w tym temacie sprawią, iż poznawanie roślin stanie się przyjemne i dużo bardziej przyswajalne.

Szczegółowa Tabela, a w niej zbiór informacji dotyczący hodowli roślin.
Cała wiedza dotycząca roślin akwariowych w jednym miejscu! Pomysł na stworzenie takiej tabeli zaczerpnąłem z książeczki wydanej przez firmę TETRA "Podstawowe wiadomości dla akwarystów". Oczywiście poprzerabiałem ją zgodnie ze swoimi potrzebami - mam nadzieje, że się Wam spodoba. Smile

Przedmowa skończona! Nie cieszcie się jednak przedwcześnie, bowiem po kliknięciu DALEJ będzie się działo! Tam to dopiero się rozpiszę Wink hehe!




ŚWIAT ROŚLIN: Co tu dużo pisać, to po prostu musisz wiedzieć (nazewnictwo, fotosynteza, budowa roślin).
Przedmowa skończona, więc najwyższy czas zabrać się do prawdziwego zgłębiania wiedzy. Będzie tego sporo więc zanim zaczniemy proponuje zaparzyć sobię herbaty, no ewentualnie nalać sobie jakiegoś piwka - ma się rozumieć bezalkoholowego Wink. Zaczynajmy więc!

Tak jak wspomniałem wcześniej, a dokładnie rzecz ujmując w przedmowie, rośliny to żywe organizmy, dbajcie o nie tak jak dbacie o swoje rybki! Tylko wtedy będziecie mogli stworzyć akwarium na widok którego Wasi znajomi będą wzdychać z zachwytu. Oczywiście samo "pamiętanie" o tym nie wystarczy. Należy bowiem nabyć troszkę wiedzy, no i ma się rozumieć, doświadczenia. Po pierwsze, powinniście dowiedzieć się troszkę o samym nazewnictwie roślin, otóż poznanie tego tematu nie jest bez znaczenia. W końcu nazwa, w głównej mierze ta naukowa może powiedzieć bardzo wiele o roślinie np.: skąd pochodzi, jakie cechy wyróżniają ją spośród innych gatunków, czym charakteryzuje się dana roślina itd. Zresztą co ja będę pisał, poniżej znajdziecie tabelę, która powinna pomóc w zrozumieniu tego tematu.
[img]http://www.mojeakwarium.pl/Asp/SwiatRoslin/swiatroslin_a.asp[/img]


Myślę, ze teraz już spokojnie mogę zaprosić Was wszystkich do kolejnej porcji wiedzy. Tylko, że tym razem, będzie to powrót do przeszłości, czyli do szkolnych lat. Postaram się w kilku słowach wyjaśnić, a raczej przypomnieć, czym jest proces zwany FOTOSYNTEZĄ. Otóż, bardzo ogólnie rzecz biorąc, jest to proces biologiczny podczas którego dwutlenek węgla (CO2) zamieniany jest na tlen (O2), który jak wiadomo jest w akwarium niezwykle potrzebny. Oczywiście zdaje sobie sprawę, iż na temat fotosyntezy można by było napisać więcej. Niemniej jednak uważam, iż to jedno, jedyne zdanie mówi o powadze tego procesu praktycznie wszystko!
Chciałbym jeszcze przypomnieć budowę zewnętrzną rośliny - myślę, że warto Smile.

BUDOWA ZEWNĘTRZNA
1. Korzenie boczne

2. Korzeń główny

3. Łodyga

4. Węzeł

5. Liść

6. Stożek wzrostu



Nadszedł czas podsumowania naszej dotychczasowej wiedzy. W końcu wiemy już sporo, mianowicie poznaliśmy znaczenie nazw, przypomnieliśmy sobie także, czym jest fotosynteza, poznaliśmy na nowo budowę zewnętrzną roślin. Jednak wszystko to w dalszym ciągu za mało. My musimy wiedzieć więcej, przecież nie można zostać "MEGA AKWARYSTĄ" w przeciągu kilku dni. Dlatego też zapraszam gorąco do kolejnej porcji wiedzy Very Happy.


ŚWIAT ROŚLIN: Planowanie, kupowanie i sadzenie, czyli jak zostać ogrodnikiem akwarystą.
Podstawową wiedzę, oczywiście teoretyczną mamy już za sobą. więc nie tracąc czasu proponuje przejść do wiedzy praktycznej, a zarazem bardziej fascynującej. Przekonacie się, iż urządzanie zbiornika, obsadzanie go roślinnością to nie tylko fajna zabawa, ale również wielka przyjemność i satysfakcja z efektu końcowego, którego czarowi nie oprze się nikt i nic Very Happy

Oczywiście nie ma nic za darmo, dlatego też musicie przygotować się do ciężkiej, czytaj przyjemnej pracy Smile. Zanim jednak zaczniecie coś "majstrować" skierujcie swój wzrok na rysunek umieszczony powyżej. Prezentuje on przykładowe rozmieszczenie roślin i elementów dekoracyjnych w akwarium towarzyskim o wielkości 80 litrów. Zastanawiacie się zapewne, co to ma do rzeczy? Ano to, że każdy szanujący się akwarysta nie postępuje pochopnie. Pamiętajcie, najpierw planujemy, a później pracujemy! Przemyślany plan rozmieszczenia roślin w Waszym akwarium pozwoli uniknąć problemów, a co najważniejsze, zbędnych wydatków.

Gdy już wszystko z najmniejszymi szczegółami zaplanujecie, proponuję wyciągnąć kilka złotych i ruszyć na zakupy do Waszego ulubionego sklepu zoologicznego (akwarystycznego) w celu nabycia roślin do pierwszego obsadzenia akwarium - nazwy takich roślin podane zostały wyżej. Dokładnie w tym momencie chciałbym uczulić Was na jeszcze jedną istotną sprawę, mianowicie już podczas zakupu i wyboru roślin możecie ustrzec się przed problemami. Pytanie tylko, jak? Odpowiedź jest banalnie prosta, otóż wystarczy zwrócić uwagę na to, czy rośliny są zdrowe, zadbane, dobrze pielęgnowane itd... To jednak nie wszystko czego będziecie musieli dopilnować, bowiem jest jeszcze wiele czynności, które należy wykonać przed posadzeniem Wink hehe! Już widzę te Wasze kwaśne miny i zrezygnowanie. Nie poddawajcie się jednak! Wyobraźcie sobie swoich znajomych zachwycających się pięknem Waszego akwarium, a poczujecie się znacznie lepiej i znowu nabierzecie ochoty do dalszej pracy. No więc jak, głęboki wdech, wydech i do dzieła!

Unikając powtarzania przejdę od razu do sedna sprawy, mianowicie przed posadzeniem należy rośliny dokładnie obmyć, aby pozbyć się glonów, no i jaj ślimaków będących utrapieniem niejednego akwarysty. Kolejną czynnością będzie usunięcie nadgniłych liści, uszkodzonych łodyg oraz ewentualnych zanieczyszczeń znajdujących się w systemie korzeniowym rośliny. Jako, że kilka ważnych informacji dotyczących prawidłowego sadzenia roślin została zawarta w dziale PIERWSZE KROKI: Urządzanie wnętrza naszego akwarium, postanowiłem więcej uwagi poświęcić prawidłowemu mocowaniu rośliny w podłożu. Doszedłem także do wniosku, iż rysunek będzie bardziej wymowny niż dziesiątki słów. Z tego też względu proszę o dokładną analizę poniższego szkicu! Smile.

RYSUNEK UŁATWIAJĄCY PRAWIDŁOWE SADZENIE ROŚLIN:

A) ŹLE - korzenie zawinięte
i wystające z podłoża!
B) DOBRZE - korzenie
ładnie przycięte.
C) ŹLE - roślina zbyt
głęboko wsadzona!
D) DOBRZE - roślina
idealnie posadzona.


AUTOR [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Homik
Naczelnik
Naczelnik


Dołączył: 09 Wrz 2008
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Skolowac latwą kase??:D

PostWysłany: Czw 17:28, 11 Wrz 2008    Temat postu:
 
ja preferuje w roślinach sztucznych łatwiejsze w utrzymaniu i można je czyścićVery Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kthalus.fora.pl Strona Główna -> Akwarystyka
Strona 1 z 1

Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
Skocz do:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin